Aplicatii Tema Reactii Chimice Cl.8 [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Proiect didactic Profesor: Busuioc Anna Disciplina: Chimia Data: Clasa: a VIII-a Unități de conținut: Aplicații la tema: Ecuații chimice. Tipul lectiei: de formare a deprinderilor și priceperilor Unități de competență:  CS3-2.4. Aplicarea Legii conservării masei substanțelor pentru stabilirea coeficienților în ecuațiile chimice. Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil: O1 - să folosească terminologia specifică chimiei în scopul denumirii elementelor şi substanţelor chimice; O2 – să determine etapele de scriere a reacțiilor chimice; O3 – să aplice algoritmul de egalare a ecuațiilor chimice; O4 - să manifeste responsabilitate și interes pentru desfășurarea activităților; Metode și procedee: explicația, exercițiul, problemarizarea,jocul chimic, discuție ghidată, lucrul la tablă; Mijloace didactice: fișe, manual, cub Forma de activitate: individual Desfășurarea activității

Evocare

Predare - învăţare

Activitatea învăţătorului- elevilor

Dozarea

e operaţional Obiective

Evenimente instrucţionale

Strategii didactice

Metode şi procedee

Se crează un climat pshihologic adecvat orelor Stabilim prezența elevilor. Reactualizarea cunoștințelor studiate:1. Ce reprezintă reacția chimică? Din ce este alcătuită? O ecuaţie chimică este alcătuită din: - partea stângă care cuprinde reactanţii, reprezentaţi prin simboluri şi formule chimice; - partea dreaptă care cuprinde formulele şi simbolurile chimice ale produşilor de reacţie. Cele două părţi sunt unite prin semnul egal. 2. ce indică ecuația chimică? Ecuaţia reacţiei chimice indică: - natura reactanţilor, - natura produşilor de reacţie, - proporţia de masă şi de număr de moli a participanţilor la reacţie, - numărul molilor fiecărui reactant, numărul molilor fiecărui produs de reacţie  Unul dintre obiectivele studiului chimiei îl constituie studiul transformărilor substanţelor, al reacţiilor chimice, al celor pe care le producem în laborator, al celor care se petrec în natura şi în organism, cât şi al celor care se utilizează în industrie pentru obţinerea diferitelor produse. Pentru a le studia este necesară scrierea lor, simbolizarea lor. Propun elevilor un joc chimic: Se dau 2 zaruri . Un zar conţine elemente din sistemul periodic, iar celălalt zar prezintă grupări de atomi mono, di şi trivalente şi oxigen. Se va arunca de două ori cu zarurile şi se vor stabili două formule chimice. Formulele chimice obţinute se vor

Forme de activitate

Frontal

Discuție ghidată

Joc chimic

denumi şi se precizează dacă substanţele obţinute sunt acizi, baze, săruri sau oxizi (Anexa1)

Realizarea sensului

L

Anunț tema nouă: Aplicații la tema: Ecuații chimice. Menționez ca la finele lecșiei fiecare elev va primi o fișă de evaluare. Rog elevii sa-și amintească etapele de scriere a reacțiilor chimice: Etapele scrierii corecte ale ecuaţiei reacţiei chimice sunt: 1. Scrierea corectă a formulelor reactanţilor 2. Stabilirea, în funcţie de condiţiile de reacţie, a produsului (produşilor) de reacţie şi notarea cu o săgeată a sensului în care se desfăşoară reacţia. 3. Calcularea, pentru fiecare element în parte, a numărului de atomi care a intrat în reacţie şi care a rezultat din reacţie. 4. Egalarea, pentru fiecare element, a numărului de atomi intrat în reacţie, cu cel rezultat din reacţie, folosind coeficienţii şi înlocuirea săgeţii cu semnul egal. 5. Verificarea bilanţului atomic.  Sarcina 1: Stabilește coeficienții următoarelor reacții: a) Mg+ O2 → MgO b) H 2 + I 2 → HI

Explicație

Demonstrarea Lucrul la tablă

c) NaOH + Al Cl 3 → Al (OH )3 ↓+ NaCl d) Fe+ HCl → Fe Cl 2+ H 2 ↑ e) Al+O 2 → Al 2 O 3 f)

AgN O3 + H 2 S O 4 → Ag 2 S O4 + HN O3

g) Al Cl3 + H 2 S O 4 → Al2 ( S O 4 )3 + HCl h) CaO+ H 2 O →Ca(OH )2  Sarcina 2: Scrie și egalează ecuațiile următoarelor reacții chimice:

a) hidrogen + oxigen → apă; b) hidrogen + fluor → acid fluorhidric; c) clorură de fier (III) + hidroxid de potasiu → clorură de potasiu + hidroxid de fer (III); d) aluminiu + clor → clorură de aluminiu; e) clorură de calciu + acid azotic → azotat de calciu + acid clorhidric;

problematizarea

Reflecție

f) sulfat de fer (III) + clorură de bariu → sulfat de bariu + clorură de fer (III); Propun fisă de lucru individuală: 1.

Extensie

Determinaţi coeficienţii reactanţilor, produşilor de reacţie şi reactanții pentru substanţele de mai jos: Zn + HCl → ZnCl2 + H2↑ CuSO4

+

NaOH



Cu(OH)2

Al

+

O2



Al2O3

+ Na2SO4

Notarea elevilor cu argumentarea notelor. Temă pentru acasă: Ex. 2 ”Lucrul in echipă” a,b,c,d pag. 29

Lucrul individual

Anexa1:

Fișa 1.

Determinaţi coeficienţii reactanţilor, produşilor de reacţie şi reactanții pentru substanţele de mai jos: Zn

+

HCl



ZnCl2

+

CuSO4

+

NaOH



Cu(OH)2

+ Na2SO4

Al

+

O2



H2↑

Al2O3

Zn

+

HCl



ZnCl2

+

CuSO4

+

NaOH



Cu(OH)2

+ Na2SO4

+

O2



Al2O3

Zn

+

HCl



ZnCl2

+

CuSO4

+

NaOH



Cu(OH)2

+ Na2SO4

Al

Determinaţi coeficienţii reactanţilor, produşilor de reacţie şi reactanții pentru substanţele de mai jos:

Al

Determinaţi coeficienţii reactanţilor, produşilor de reacţie şi reactanții pentru substanţele de mai jos:

+

O2



H2↑

Al2O3

Determinaţi coeficienţii reactanţilor, produşilor de reacţie şi reactanții pentru substanţele de mai jos:

H2↑

Al

Zn

+

HCl



ZnCl2

+

CuSO4

+

NaOH



Cu(OH)2

+ Na2SO4

+

O2



Al2O3

H2↑