7-Ortografia Pronumelui [PDF]

Proiect didactic Profesor:Olga Braga Data:23/02/2021 Clasa: VII-A Disciplina:Limba Romana Subiectul lectiei:Ortografia p

29 1 81KB

Report DMCA / Copyright

DOWNLOAD PDF FILE

Papiere empfehlen

7-Ortografia Pronumelui [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

Proiect didactic Profesor:Olga Braga Data:23/02/2021 Clasa: VII-A Disciplina:Limba Romana Subiectul lectiei:Ortografia pronumelui,dictare cu sarcini Tipul lectiei: Sistematizare si consolidare a cunostintelor Obiective operationale: O1 : Sa stabileasca si sa precizeze formele accentuate si pe cele neaccentuate ale pronumelui personal; O2 : Sa distinga functiile pronumelui personal in cadrul enuntului – propozitie: subiect, nume predicativ, atribut, complement; O3 : Sa aplice regulile ortografice impuse de aceasta categorie gramaticala: pierderea vocalei finale a formelor neaccentuate cand se rostesc impreuna cu verbul sau auxiliarul ,, a avea’’ si legarea prin cratima, alaturarea formei verbale ,, i ’’ , a verbului ,, a fi’’ , alaturarea a doua pronume personale – forme neaccentuate, care se pronunta intr-o silaba; Metode si procedee: Conversaţia, explicaţia, exerciţiul,dictarea; Mijloace de invatamant: Manualul de limba romana,tabla; Forme de organizare a activitatii: : activitate frontală, activitate individual;

1

Scenariul didactic Etapele Activitatea profesorului lectiei Evocare Verificarea prezentei. Pregătirea clasei pentru activitatea didactică.

Activitatea elevilor

Strategii didactice

Elevul de serviciu prezinta lista absentilor

Conversatia Cer elevilor sa pregateasca manualul de limba romana. Pentru a-i face pe elevi cât mai Un elev scrie enuntul corect pe tabla receptivi la cele communicate în clasă, le propun elevilor un exerciţiu prin care se urmăreşte participarea tuturor elevilor la lecţia propiu-zisă. Pe una din cele două parti ale tablei au fost scrise câteva cuvânte. Elevii, au la dispoziţie două minute pentru a formula enunţul corect în care să utilizeze toate cuvintele de pe tablă. Cine va termina primul, acela va veni la tablă şi va scrie enunţul corect, nu înainte de a fi ascultat de către profesor şi colegi. Elevii raspund la exercitiul efectuat acasa

Exercitiul

Conversatia

unui substantiv, locul,este, care, ţine, Pronumele,de vorbire, partea. 2

Enunţul corect: Pronumele este partea de vorbire care ţine locul unui substantiv.

Realizarea sensului

Verific tema pentru acasa. Anunt tema: astazi vom repeta pronumele personal si vom efectua exercitii aplicative. Port un dialog teoretic: 1. Care este definitia pronumelui personal? 2. Spuneti care sunt pronumele personale si cum le deosebim? 3. Ce distingem la pronumele personal in timpul flexiunii? 4. Care sunt formele accentuate si neaccentuate ale pronumelui ? 5. Ce functii sintactice pot indeplini in propozitie pronumele personale? Dati exemple. 6. Care sunt principalele forme ortografice ale formelor neaccentuate ale pronumelui personal? 7. Ce coincidente pot exista in legatura cu unele forme

Elevii raspund

Conversatia

1. Pronumele – partea de vorbire flexibila care tine locul unui substantiv ( nume de persoana) 2. Persoana I- cea care vorbeste: eu – noi. Persoana a II- a – cea cu care vorbeste: tu – voi. Exercitiul Persoana a III- a – cea despre care se vorbeste: ea / el – ei / ele; dansul / dansa – dansii / dansele 3. Pronumele personal se declina, schimbandu-si forma in functie de gen, numar, caz si persoana. 4. In flexiunea pronumelui personal apar forme accentuate (la toate 3

neaccentuate ale pronumelui personal?

cazurile) si forme neaccentuate (la dativ si la acuzativ ) Forme accentuate: -nominativ - eu, tu, el, ea, noi, voi, ei, ele; -genitiv - (al) lui; (a)ei ...(ai)lor, (ele)lor; -dativ - mie, tie, lui, lor, noua, voua, lor, lor; -acuzativ - (pe)noi, (cu)voi, (la)ei, ele, (despre) noi, (pentru)voi, (despre) ei, ele. -vocativ - tu! Forme neaccentuate: -singular dativ:imi ,mi-, -mi; iti, -ti, ti-; ii, I-, -I; - acuzativ: ma, m-, te, il, o; -plural dativ-ne, ne-, -ne, ni, va,v-,vi, le, le-, -le,ii; -acuzativ - ne, va, v-, ii, -I, I-, -le,le-; Pronumele personale I si a-II-a nu au genitiv. 5*Subiect: Eu invat. *Nume predicativ: Prietenul meu este el. *Atribut : Notele pentru tine sunt un inbold. * Complement :I- am intrebat pe ei. Am plecat cu el.

Conversatia

4

6.Scrierea cu cratima: formele neaccentuate : - verbe sau verbul auxiliar „a avea”:mastepta, m - am dus, v- ascult. - pronume personal (forme neaccentuate), forma verbala” i” a verbului „a fi”: ni-i cald, vi-i frig, forma neaccentuata a unor pronume personale: mi-o, mi-l. Fonetice : coincid in pronuntie dar nu si grafic:m-ai / mai, l-a / la, ne-am/ neam, i-a (i-au) / ia (iau), v-a / va, ne-a / nea, lati / lati, mi-au / miau ( respectiv: pron. – verb; pron. – prep.; pron. – subst.; pron.- adj.; pron. – interjectie;

Reflectii

Extindere

Dictare- ortografia pronumelui (anexa Elevii scriu in caiete 1) Fac aprecieri asupra modului de desfăşurare a lecţiei şi a felului în care elevii au colaborat. Notez elevii care au raspuns mai bine Exercitii din manual Elevii noteaza tema pentru acasa.

Dictarea

conversatia

5

Anexa1 Textul 1 „Dragii mamei copilași, eu mă duc în pădure după mâncare. Voi încuiați ușa după mine. Auzit-ați ce-am spus eu ? - Da, mămucă, ziseră eu. - Pot să am nădejde în voi ? - Da mămucă! Noi suntem o dată băieți.” (Ion Creangă, Capra cu trei iezi) Textul 2 „Ea mi-a trimis, de-acolo, vești Despre acel vestit tenor Și le-am primit acum o oră. Plecarea lui a fost o dramă....” (Gellu Naum, Cărțile lui Apolodor) Textul 3 „Am un câine prichindel, Latru eu, latră și el. Fac eu semne, el mă-ntrece-n Giumbușlucuri, este rege!” (Marin Moscu, Păcăleala) 6

De sub mantia albă, un fir de iarbă firav se căznea să scoată capulo. Un fulg mai îndrăzneț, îl zări și-l întreabă: - Ce cauți tu, firicel plăpând, aici? - Vreau să vestesc primăvara! Ar fi bine să-ți iei prietenii și să plecați. Vremea voastră a trecut.

Intr-o zi după-amiază eu eram cu frățiorul meu acasă. Noi urmăream pe Simona Halep la o partidă de tenis. Ea ajunsese în finală. - Tu ce crezi, frățioare, va câștiga? - N-are nimeni serviciul ei, dragă. Voi ce credeți, copii? După o oră și 40 de minute de spectacol, apare pe eranul TV: „Victorie, România” Bravo Simona noastră!” De atunci îl cred pe fratele meu. Pronosticul lui a fost bun.

7