39 0 774KB
Instituția preșcolară nr.44
Proiect didactic Tema : ,,Cei mici în lumea lui Eminescu,, Educator: Deli Galina, grupa pregătitoare
Chişinău 2016
, Data: 15.01.2016 Ora: 9.15 Grupa : pregătitoare Forma de realizare: activitate integrată Forma de organizare: frontal,în perechi,individual,în grup.
SCOPUL: marcarea zilei de naştere a marelui poet Mihai Eminescu; abordarea integrată şi interactivă a unor fragmente din bibliografia şi opera marelui poet prin însuşirea de cunoştinţe pe căi diferite: cărţi, expoziţii omagiale, parteneri educaţionali; sensibilizarea copiilor faţă de opera eminesciană prin insuflarea în sufletele lor a sentimentelor de dragoste, mândrie şi respect pentru cel care este ”sufletul poporului român” . Dezvoltarea capacităţii de a înţelege o operă literară, de a percepe frumuseţea limbii române, norme de comunicare orală, dialogată şi monologată. OBIECTIVELE DE REFERINȚĂ: Stimularea interesului pentru literatura română; Cunoaşterea operei şi vieţii poetului Mihai Eminescu accesibile vârstei preşcolare; Cultivarea creativităţii, a imaginaţiei artistice şi plastice; Redarea prin vers şi cânt a celor mai cunoscute opere eminesciene.
OBIECTIVE OPERATIONALE: Să cunoască viaţa şi opera lui Eminescu, accesibile vârstei preşcolare; Să acumuleze cunoştinţe şi expresii literare în vederea activităţii viitoare; Să se sensibilizeze micii ascultători prin prezentarea imaginilor poetice; Stimularea interesului pentru literatură. să înţeleagă însemnătatea evenimentului comemorativ al poetului Mihai Eminescu -167 ani de la naşterea lui;
să-şi însuşească cunoştinţele transmise fie prin povestire sau expunere de către educatoare, fie prin mijloace audio-vizuale: CD, calculator; să recepteze fragmente din bibliografia şi opera eminesciană; să recite expresiv versuri din cele mai îndrăgite poezii ale lui Eminescu; să redea mesajul poeziilor audiate. să participe activ şi afectiv la activitate. Metode şi procedee conversaţia, lectura, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, observarea,metode Explozia stelară,Diagrama Wenn, Mâna Oarbă,joc/didactic ,,Cum vă simți-ți astazi,, munca în echipă, audierea Materiale didactice: panouri, lectura povestirea ,,Darul lui M.Eminescu, două imagini cu Mihai Eminescu şi Ion Creangă metoda diagramei Wen piese de construcţii - diferite jocuri, fişe de lucru, creieone, culori, lipici, calculator, poster mesajul zilei, o stea mare ,,Luceafarul,,
La întâlnirea de dimineaţă se poartă o scurtă discuţie cu tema ,,Visul din noaptea trecută” şi apoi copiii găsesc la centrul tematic imagini şi materiale cu şi despre Eminescu: bacnote, monede, fişe cu chipul acestuia, cărţi de poezii, poveşti scrise de marele poet, imagini care sugerează textele literare. Se descriu toate acestea şi se stabileşte împreună cu copiii tema zilei, iar aceştia se împart pe centre: La Bibliotecă-se recită versuri cunoscute din poeziile lui Mihai Eminescu sau se povestesc fragmente din basme, povestiri scrise de acesta. La Joc de masă-se aleg imaginile cu elemente reprezentative ale creaţiilor eminesciene cum ar fi: pădurea, lacul, luna, stelele La Ştiinţă-se numără elementele de acelaşi fel din fiecare imagine sugerată de textele literare ale operei eminesciene. La Construcţii-se constuieşte pădurea din poeziile lui Eminescu.
Eveniment e
Conţinutul activităţii
Meto de şi
Materi ale
Forme de Evaluar organizar e
instrucţion ale Moment organizator ic Captarea atenţiei
Crearea condiţiilor necesare pentru desfăşurarea optimă a activităţii Se va realize în cadrul întîlnirii de dimineaţă prin prezentarea Salutului Educatorul Dimineața a sosit Toți copii au venit În semicerc să ne-adunăm Cu toții să ne salutam Copii Astăzi e zi Ah ce minunată Educatorul Ce zi este copii în lumea toată? Copii Astăzi este Vineri
Reactualiza Prezenţa rea Calendarul zilei, cunoştinţel Calendarul naturii or
proce de Explic aţie
didacti ce
Comp araţie exerciţ iu conver saţia euritic ă
Calenda rul zilei, frontal naturii
individual
Se cere copiilor să recunoască Anunţarea şi să spună titlul poeziei scrisă de Desco subiectului Mihai Eminescu, care este pe şi sugerată de imaginile rirea obiectivelor descoperite.
Mesajul zilei (poezia Eminescu
Audie
e
Frontal
Poster1
Evaluare a atenţiei voluntar ea copilor
Observa rea observar ea atenţiei copiilor şi a interesul ui manifest at de
scrisă de Grigore Vieru) Eminescu e un ……. Eminescu e un …….
Dirijarea învăţării
rea Explic aţia
aceştia pentru conţinut ul mesajul ui
Subiectul activităţii: ,, Cei mici în lumea lui Eminescu,,
individual
Moment de Surpriză Apare Lebada Buna ziua, copii, -Dar tu cine ești ? -Sunt Lebada din poezia ,,Somnoroase păsărele,, nu pot ajunge la lac,în drum spre lac sunt niște obstacole,sarcini ajutați-mă copii să le rezolv.
Jucărie lebada
Proba I Poveste foarte frumoasa, numită„ Darurile lui Mihai Eminescu”. Voi lectura povestea clar, accesibil şi expresiv pentru a putea trezi emoţii şi pentru a asigura motivaţia învăţării. Expresivitatea expunerii o voi realiza prin modelarea vocii, schimbarea ritmului vorbirii pe parcursul expunerii, pauze logice, accentuări şi scăderi ale intensităţii vocii, repetiţii, mimică şi gestică.
Cu ajutorul întrebărilor(Metoda Exploziei stelare), copiii vor expune conţinutul povestirii .
Proba II
Conve rsaţia Obser vaţia Exerci Imagini ţiul din poveste Audie rea
Explo zia Poster 2 stelară Steluțe
Observa rea comport amentul ui copiilor şi a interesul ui faţă de activitat e
Capacita tea de a se exprima corect în propoziţ ii
Metoda ,, Cubului ,, - Numește lunile anotimpului Iarna - Dar cum se numeau în popor,semnificați
Desco perire
- Proverbe și zicători Proble cubul matiza rea
- Care sunt elementele eminesciene . - Numiți cîteva poezii scrise Explic reviste de M.Eminescu ația - Diagram Wen - Asemanarea și deosebire dintre Mihai Eminescu și Ion Creangă
poster3
Proba III Se recită această poezie:,,Somnoroase păsărele”. Pentru a reda imaginile poetice sugerate de poezia. ,,Somnoroase păsărele”, Tranziţie.Trecerea la centre Bat din palme clap,clap,clap. Din picioare trop,trop,trop Ne-nvîrtim,ne-răsucim Și la centre noi pornim.
Centre de interes Biblioteca 1) Decodifica elementele eminesciene cu cheița fermecată în diagramă.
Joc/di dactic
Ştiinţă 1)Numără elementele de acelaşi fel din fiecare imagine sugerată de textele literare ale operei eminesciene. Artă 1) modelează Lacul lebedei 2) colaj ,,Cerul unei nopţi de vis” Cu toate materialele utilizate sau realizate pe parcursul zilei se amenajează colţul tematic: ,, Cei mici în lumea lui Eminescu ” pe un fond muzical pe versurile poetului. Se efectuează ,,turul galeriei” prin care se subliniază valoarea operei eminesciene şi se apreciază creaţiile copiilor pe baza acesteia. În încheierea activităţii copiii au prezentat un frumos dans euritmic ,,Somnoroase păsărele ,,
HARTA PROIECTULUI „CEI MICI ÎN LUMEA LUI EMINESCU”
COPILĂRIA
Poetul s-a născut la Botoşani în 15 ianuarie 1850 fiind al şaptelea copil din cei unsprezece pe care i-au
avut părinţii lui. Satul în care a copilărit Eminescu se numeşte Ipoteşti. Mama lui Eminescu se numeşte Raluca Eminovici, iar tatăl Gheorghe Eminovici. Poetul a fost crescut cu dragoste maternă, duioşia mângâietoare simţită este exprimată mai târziu în poezia „O, mamă...”. În anul 1866, Iosif Vulcan îi schimbă numele din OPERA
LIRIC
PROZĂ ELEMENTE
Eminovici în Eminescu. „Ce te legeni...” „Somnoroase păsărele...” „Revedere” „Fiind băiet păduri cutreieram” „Făt –Frumos din lacrimă” Soarele, luna, stelele, cerul
EMINESCIEN E
AER
Castelul
PĂMÂN T
Teiul
Codrul
APĂ Marea