1 Proiect Limba Romana Grad 1 2 [PDF]

PROIECT DIDACTIC DATA: 08.05.2017 CLASA: a II-a A ÎNVĂŢĂTOR : Blaj Alina DISCIPLINA: Limba şi literatura română SUBIECTU

35 0 476KB

Report DMCA / Copyright

DOWNLOAD PDF FILE

1 Proiect Limba Romana Grad 1 2 [PDF]

  • 0 0 0
  • Gefällt Ihnen dieses papier und der download? Sie können Ihre eigene PDF-Datei in wenigen Minuten kostenlos online veröffentlichen! Anmelden
Datei wird geladen, bitte warten...
Zitiervorschau

PROIECT DIDACTIC DATA: 08.05.2017 CLASA: a II-a A ÎNVĂŢĂTOR : Blaj Alina DISCIPLINA: Limba şi literatura română SUBIECTUL LECŢIEI: Grupurile de litere ,,ce, ci, ge, gi, che, chi, ghe, ghi” TIPUL LECŢIEI: Lecţie de recapitulare şi sistematizare de cunoştinţe OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 4.1-să scrie corect litere, silabe, cuvinte,enunţuri; 4.4-să utilizeze convenţii ale limbajului scris; OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1- să completeze cuvinte cu grupul de litere potrivit; O2- să despartă în silabe cuvinte ce conţin grupuri de litere; O3- să identifice sunetele şi literele din cuvintele date; O4- să formeze cuvinte noi din aşezarea corectă a silabelor; 05-să alcătuiască enunţuri cu ajutorul unor cuvinte ce conţin grupuri de litere; O6-să alcătuiască un text din cuvinte a căror denumire conţine grupurile de litere,,ce,ci,ge,gi,che,chi,ghe,ghi,, ; O7-să completeze un text lacunar cu cuvinte ce conţin grupuri de litere. STRATEGIA DIDACTICĂ:  METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, observarea, munca independentă, jocul didactic.  Mijloace de învăţământ: jetoane, planşe, fişe de lucru, fişe de evaluare, decupaj literar  Forme de organizare: frontal, individual ,în echipe

BIBLIOGRAFICE: a) oficiale 

Curriculum Naţional - Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti, 2003;

b) pedagogice



Constantin Cucoş (coord.), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi gradele didactice, Iaşi, Editura Polirom, 1998;



Dumitriu Gh., Dumitriu C., Psihopedagogie, Ed. Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2003;

c) metodico – didactice 

Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu, ,,Limba şi literatura română”(manual pentru clasa a Il-a), Bucureşti, Editura Aramis, 2004;



Marcela Peneş, ,,Limba română – elemente de construcţie a comunicării” cls. IIV;



www.didactic.ro ;

RESURSE TEMPORALE : 45 de minute

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII Nr. crt.

Etapele lecţiei

Activitatea învăţătoarei

1.

Moment organizatoric

2.

Verificarea temei

Voi asigura climatul necesar bunei desfăşurări a lecţiei. Pregătesc materialele didactice necesare. În timp ce verific cantitativ lecţia, elevii rezolvă un exerciţiu a cărui sarcină este completarea spatiilor libere cu grupuri de litere potrivite. (ANEXA 1)

3.

4.

5.

Captarea atenţiei

Anunţarea temei si a obiectivelor

Recapitulare a şi sistematizare a cunoştinţelor

Verific activitatea pe grupe . Pe o planşă sunt scrise coloane de cuvinte în diferite culori.Cu ajutorul elevilor voi completa spaţiile libere a cuvintelor folosind jetoane cu grupuri de litere. După cum aţi observat, astăzi vom recapitula grupurile de litere,,Ce,ci ge,gi,che,chi,ghe,ghi,,. Vom desparte în silabe cuvinte ,vom identifica sunetele şi literele unor cuvinte ,vom alcătui enunţuri cu cuvinte ce conţin grupuri de litere etc Scriu data şi titlul la tablă.

Activitatea elevilor

Metode Mijl. de şi înv. procedee

Elevii se pregătesc pentru activitate.

Prezintă tema de acasă şi rezolvă exerciţiul de pe fişă. exerciţiul munca independentă

Fişe de lucru Lucru pe grupe

Cireşe,bicicletă,cenuşă, şoricel,margine,girafă,Angela Jetoane minge,cheie,ochelari,chiuvetă, chibrit,îngheţată,ghinion,ghetuţă,unghie. conversaţia

Ascultă cu atenţie. Elevii scriu data şi titlul în caiete.

Care sunt grupurile Grupurile de litere formate din două litere? sunt:ce,ci,ge,gi. Dar grupurile formate din Acestea sunt:che,chi,ghe,ghi. trei litere? Voi prezenta elevilor o

conversaţia

planşă cu diverse exerciţii. 1.Denumeşte imaginile şi încercuieşte grupurile de litere învăţate.

planşă

cercei

ridiche

frontal fragi

ghiocel

bicicletă

2.Desparte în silabe cuvintele:cerb,ghindă, ciment,măceşe, rochiţă, jachetă,fulger,gimnastă.

geantă

exerciţiul

rachetă

gheţar

Elevii despart în silabe cuvintele:cerb,ghin-dă,ciment,mă-ce-şe,ro-chi-ţă,jache-tă, ful-ger,gim-nas-tă.

exerciţiul frontal

3.Scrie câte sunete şi litere au cuvintele de mai jos:ghiozdan,geroasă, chitară,frigider,Gheorghe Cecilia , machetă.

4.Ordonează silabele pentru a obţine cuvinte şi alcătuieşte câte un enunţ cu fiecare cuvânt: re,che,u -

ghiozdan:6 sunete,8 litere geroasă:6 sunete,7 litere chitară:5 sunete,7 litere frigider:7 sunete,8 litere Gheorghe:4 sunete,8 litere Cecilia:5 sunete, 8 litere machetă: 5 sunete,7 litere

ureche

exerciţiul

frontal

pă,e,chici,re,ghi,toali,An,ghe,nană,pa,ginaş,ge,închi,nă,stra-

echipă ghicitoare Anghelina pagină îngeraş strachină Elevii alcătuiesc propoziţii cu cuvintele obţinute.

6. Obţinerea performanţei

Elevii sunt împărţiţi în patru grupe.Fiecare grupă primeşte câte o fişă de lucru. Sarcina de lucru presupune: GRUPA 1 ,,Centon literar,, (Decupaj literar) Elevii vor decupa din poezia ,,Ghiocelul,, de Otilia Cazimir cuvinte ce conţin grupuri de litere,apoi alcătuiesc un scurt text cu acele cuvinte găsite.(ANEXA 2) GRUPA 2 Găseşte înţelesurile cuvântului ,,ochi,,. GRUPA 3 Completează un text lacunar cu cuvinte a căror denumire conţin unul din grupurile de litere învăţate.(ANEXA 3) GRUPA 4 ,,Ciuperci vesele,, 1.Găsiţi cuvinte care să conţină grupul de litere ,,chi,, la început de cuvânt. 2.Găsiţi cuvinte care să conţină grupul de litere ,,ce,, la mijloc de cuvânt.

exerciţiul Explicaţia Lucru pe grupe Foarfece, lipici observarea

Fişe de lucru

,,ochi,,(organ al văzului) ,,ou ochi,, ,,ochi de aragaz,, ,,ochi de geam,,

.

Lucru pe grupe exerciţiul explicaţia

Fişe de

lucru 3.Găsiţi cuvinte care să conţină grupul de litere ,,gi,, la sfârşit de cuvânt.

exerciţiul Lucru pe grupe

4.Găsiţi cuvinte care să conţină grupul de litere ,,ghe,, la început de cuvânt. conversaţia Sarcină suplimentară Alcătuieşte propoziţii din două,trei patru sau cinci cuvinte cu cuvintele găsite. 7. Asigurarea retenţiei şi a transferului

8. Încheierea activităţii

Fiecare grupă prezintă rezolvarea sarcinii primite pe care o vor prinde pe o planşă.Se obţine o lucrare colectivă ,,În pădure,, Împart elevilor fişele de evaluare ce cuprind exerciţiile:,,Taie cuvintele scrise greşit,, ,,Eu am scris mai multe, tu scrie una,,.(ANEXA 4) Verific fişele de evaluare împreună cu elevii .

Se fac aprecieri generale şi individuale; câţiva elevi vor fi notaţi cu calificative.

explicaţia planşă joc didactic

Elevii primesc fişele de evaluare şi sunt atenţi la indicaţiile învăţătoarei. Elevii rezolvă exerciţiile din fişele de evaluare. Elevii sunt atenţi. Elevii participă la aprecierea colegilor.

Elevii îşi notează tema pentru acasă.

Fişe de evaluare individual

conversaţia explicaţia exerciţiul

6.

Anexa 1

termeni

plus

ADUNARE

sumă

minus

descăzut

SCĂDER E

diferenţ ă

scăzător